www.centrix.pl
www.centrix.pl

Jak założyć serwis internetowy?

 

Serwis internetowy WWW jest obecnie najtańszym narzędziem umożliwiającym przekazywanie i udostępnianie wszelkiego rodzaju informacji. Może on pełnić rolę sklepu, wizytówki firmy, informatora, katalogu, forum dyskusyjnego, książki kucharskiej, banku itp.

Do zaistnienia serwisu WWW w Internecie potrzebne są trzy elementy:

:: witryna WWW;

:: serwer wirtualny;

:: domena.

Witryna WWW

Witryna WWW jest zbiorem stron, które są ze sobą połączone w sposób umożliwiający łatwe poruszanie się po nich i szybkie dotarcie do żądanych informacji. Poszczególne strony składają się z różnych plików, które trzeba przygotować i umieścić na wirtualnym serwerze. Zbudowaniem witryny oraz jej konserwowaniem można zająć się samemu, wykorzystując do tego celu dostępne na rynku oprogramowanie oraz darmowe narzędzia pobrane z Internetu. Można też użyć któregoś z kreatorów udostępnianych przez portale internetowe oferujące darmowe konta WWW. Zbudowanie witryny można również zlecić firmie, która zajmuje się świadczeniem takich usług. Koszt przygotowania kompletnego serwisu WWW zależy od wielu czynników, np. ilości stron czy ilości wykorzystanej grafiki. W związku z tym wyceny projektu można dokonać po wcześniejszym ustaleniu potrzeb klienta i określeniu zakresu prac.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz ofertę Centrix.pl dotyczącą wykonania serwisów WWW.

Serwer wirtualny

Serwerem wirtualnym określa się miejsce, w którym fizycznie znajduje się serwis WWW. Jest to fragment twardego dysku komputera (serwera) podłączonego na stałe do Internetu. Komputer ten pracuje przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu możliwy jest ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji zawartych na stronach WWW. Pozyskanie wirtualnego serwera jest możliwe na kilka sposobów.

1. Porozumienie się z zaprzyjaźnioną instytucją, firmą lub osobą prywatną posiadającą serwer, która zgodzi się użyczyć kilkanaście MB pamięci dyskowej.

2. Założenie bezpłatnego konta WWW na jednym z portali internetowych oferujących taką usługę.

3. Dzierżawa wirtualnego serwera od dostawcy usług internetowych. Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących tego typu usługi. Ceny są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wielkość przestrzeni dyskowej, ilość skrzynek pocztowych, okres dzierżawy itp. Istotnymi czynnikami, które należy sprawdzić przed dokonaniem wyboru firmy ISP (Internet Service Provider) są: pakiet usług, niezawodność infrastruktury technicznej, przepustowość łączy, jakość pomocy technicznej itp.

 

 

 

 

Zobacz ofertę Centrix.pl dotyczącą serwerów wirtualnych.

Domena

Domena jest czymś w rodzaju osobistego adresu internetowego, umożliwiającego połączenie z serwisem WWW. Wpisuje się go w okienku adresowym w przeglądarce internetowej, która następnie przeszukuje sieć i dociera do żądanej strony.

Jeśli celem serwisu WWW jest prezentacja firmy, to adres prowadzący do niego jest również pewnego rodzaju wizytówką i powinien być starannie dobrany. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby był łatwy do zapamiętania i żeby się identyfikował z konkretną firmą. Najpopularniejsze adresy internetowe używane w Polsce mają następującą postać: nazwafirmy.com.pl lub nazwafirmy.pl. Administracją domen z końcówkami .pl, .com.pl oraz innymi zajmuje się Naukowo Akademicka Sieć Komputerowa. NASK dokonuje rejestracji i pobiera opłatę za utrzymanie domeny. W serwisie internetowym pod adresem: http://www.nask.pl można sprawdzić, jakie są koszty utrzymania różnych domen i czy są dostępne te, które chcemy zarejestrować.

Jeżeli brzmienie domeny nie ma aż tak wielkiego znaczenia to w celu uniknięcia kosztów rejestracji można skorzystać z subdomeny. Jest to adres internetowy zbudowany na bazie czyjejś domeny np. dostawcy usług internetowych i może mieć następującą postać: nazwafirmy.dostawcausług.com.pl, nazwafirmy.dostawcausług.pl lub inną.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz serwis internetowy NASK

Literatura

:: Paweł Wimmer: Kurs języka HTML - poradnik webmastera. http://webmaster.helion.pl/kurshtml/

:: Dariusz Majgier: Pełny kurs HTML 4.01, XHTML 1.0 i CSS 2 z przykładami. http://web.reporter.pl/html/

:: Krzysztof Pikoń: Po prostu tworzenie stron WWW. Wydawnictwo Helion S.A., 2002.

:: Paweł Wimmer: Zostań webmasterem!. Wydawnictwo Helion S.A., 2002.

:: Tomasz Trejderowski: Po prostu Internet. Wydawnictwo Helion S.A., 2001.

:: Krzysztof Pikoń: PBC Internetu. Wydanie III. Wydawnictwo Helion S.A., 2000.

:: Philip Greenspun: Publikuję w Internecie. Poradnik Philipa i Alexa dla wydających w sieci WWW. Books & Software Co., 2000.

 

Copyright © 2001- 2011 Centrix.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone